Panorama Racławicka to jeden z bardziej znanych symboli miasta. Olbrzymi obraz, liczący sobie już ponad sto lat, przyciąga każdego roku bardzo dużą liczbę odwiedzających. Dlaczego należy odwiedzić to miejsce w trakcie pobytu we Wrocławiu?
Panorama Racławicka powstała we Lwowie dla uczczenia stulecia bitwy pod Racławicami, gdzie polskie wojsko pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonało liczniejsze wojska rosyjskie. Dla kolejnych pokoleń była ta bitwa przypomnieniem, że możliwa jest zwycięska walka z zaborcami. Nic zatem dziwnego, że stała się jednym z narodowych symboli. Dlatego też jej realizacja na okrągłą setną rocznicę wywołała sporo entuzjazmu.

Autorzy

Za realizację projektu odpowiadało dwóch lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Przy pracy wspomagał ich cały zespół innych twórców. Niemniej to właśnie ta dwójka jest wymieniana jako właściwi twórcy tego wyjątkowego pod wieloma względami malowidła.

Od chwili swojego powstania Panorama Racławicka stała się niezwykle popularna wśród oglądających ją widzów. Ocalone w czasie II wojny światowej płótno trafiło, podobnie jak inne zbiory lwowskiego Ossolineum, do Wrocławia. Jednak zbudowanie odpowiedniej rotundy, która byłaby miejscem do prezentacji obrazu zajęła kilka dziesięcioleci i dopiero od czerwca 1985 roku Panorama Racławicka jest udostępniana zwiedzającym, których było już kilka milionów, a wśród nich między innymi Jan Paweł II, Czesław Miłosz i inni.

Mimo sędziwego wieku Panorama Racławicka nadal wywiera ogromne wrażenie. Dzieje się tak nie tylko z powodu rozmiarów płótna. Imponujące malowidło, liczące sobie 15×114 m zostało malowane w taki sposób, by widz miał złudzenie przebywania w samym centrum wydarzeń. Dla wzmocnienia efektu ekspozycja obrazu została wzbogacona o elementy wystroju, które pogłębiają optyczne złudzenie niemal fizycznej obecności na polu bitwy pod Racławicami. W dobie nowych technologii to osiągnięcie dawnych malarskich mistrzów jest tym bardziej godne podziwu.

Panorama Racławicka jest niewątpliwie miejscem, którego nie wolno pominąć w trakcie zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Ujrzenie na własne oczy tego wyjątkowego malowidła pozwala na doświadczenie siły sztuki i poznanie wielu ciekawych informacji związanych z tą słynną bitwą, która została na stałe wpisana w największe dokonania polskiego oręża.

Brak recenzji - oceń!

Ocena obiektu

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nocleg w apartamencie
Nocleg w apartamencie

Wrocław należy do największych miast w naszym kraju. Nic zatem dziwnego, że przyciąga dużą liczbę turystów, chcących poznać stolicę Dolnego...

Zamknij