Wrocław liczy sobie ponad tysiąc lat, długoletnia historia miasta sprawia, że znajduje się w nim wiele zabytków architektonicznych, niektóre z nich są światowej klasy. Poza wrocławską starówką z całą pewnością do takich miejsc zalicza się Ostrów Tumski, cieszący się olbrzymią popularnością wśród turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Dlaczego musisz odwiedzić to miejsce w trakcie swojej wizyty we Wrocławiu?

Ostrów Tumski to najstarsza część dolnośląskiej metropolii. To właśnie tutaj, na wyspie położonej wśród Odry, zostały odnalezione pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie. Przez wieki zmieniła się nieco topografia tego miejsca, jednak wciąż przyciąga ono swoim wyjątkowym charakterem. O czym z łatwością przekonasz się w trakcie spaceru malowniczymi uliczkami Ostrowa Tumskiego.

Ostrów Tumski – historia

Ostrów Tumski w czasach średniowiecza stał się zalążkiem przyszłego Wrocławia. Historia sprawiła, że ostatecznie, w miarę rozwoju miasta, wyspa otoczona wodami Odry przeszła w całości w ręce kościoła katolickiego, stanowiąc do dnia dzisiejszego enklawę, na której znajduje się znaczna ilość kościołów, wśród których można znaleźć budowle wzniesione w różnych stylach architektonicznych, począwszy od romańskiego, poprzez gotycki i renesansowy, na baroku i neogotyku skończywszy.

Najważniejszą budowlą Ostrowa Tumskiego jest katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jest to wspaniały przykład gotyckiej architektury w pełnym rozkwicie. Setki lat istnienia najważniejszej dolnośląskiej świątyni sprawiły, że odnajdziesz tu również wpływy innych stylów, które pojawiały się wraz z kolejnymi przebudowami. Pieczołowicie odrestaurowana po zniszczeniach wywołanych w trakcie działań wojennych podczas II wojny światowej. Dziś wciąż pozostaje jedną z architektonicznych pereł całego regionu.

Poza budynkami warto również zwrócić uwagę na istniejące na Ostrowie Tumskim Muzeum Archidiecezjalne. To najdłużej istniejąca placówka kulturalna we Wrocławiu, historia jej trwania obejmuje ponad sto lat. Można tu podziwiać eksponaty zebrane z wielu budynków sakralnych Dolnego Śląska.

Ostrów Tumski to miejsce szczególne również z uwagi na wyjątkowy klimat, którego możesz doświadczyć spacerując malowniczymi uliczkami oświetlonymi przy pomocy lamp gazowych. Wizyta we Wrocławiu nie będzie pełna jeśli nie odwiedzisz Ostrowia Tumskiego.

5/5 (1)

Ocena obiektu

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fontanna Multimedialna
Fontanna Multimedialna

Wrocław jest miastem, które może pochwalić się miejscami, jakich nie ma nigdzie indziej. To właśnie tutaj przeszłość splata się z...

Zamknij