Hala Stulecia jest, obok położonego w Rynku Ratusza i Mostu Grunwaldzkiego, jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy Dolnego Śląska. Odwiedziny w jej pomieszczeniach jeden z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania Wrocławia. Dlaczego warto na własne oczy zobaczyć tę słynną budowlę i co można zobaczyć w trakcie zwiedzania?

Monumentalna budowla powstała na okoliczność Wystawy Stulecia, która miała pokazywać dorobek należącej wówczas do Niemiec prowincji śląskiej. Tereny wystawiennicze ulokowano pomiędzy wrocławskim ogrodem zoologicznym i Parkiem Szczytnickim, będącym największym miejskim parkiem, gdzie można odpocząć po trudach zwiedzania Wrocławia.

Halę Stulecia zaprojektował Max Berg, tym samym zapewniając sobie trwałe miejsce w historii architektury. Jego śmiały projekt do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z bardziej udanych przykładów budowli powstałych z żelbetonowych elementów. W chwili powstania było to bardzo nowoczesne rozwiązanie, nie stosowane w takiej skali. O wadze budowli świadczy i fakt, że w roku 2006 została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hala Stulecia to miejsce odbywania się wielu targów, między innymi turystycznych, budowlanych i ślubnych. Obok tego rodzaju imprez mury wrocławskiej hali są miejscem wydarzeń kulturalnych, takich jak przedstawienia operowe i koncerty światowych gwiazd muzyki popularnej, między innymi Joe Cockera, Deep Purple, Iron Maiden i innych. Hala Stulecia to również miejsce zawodów sportowych, takich jak rozgrywki mistrzostw Europy w koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej.

Hala Stulecia – otoczenie

Poza samą bryłą Hali Stulecia warto zwrócić uwagę na jej najbliższe otoczenie. Pergola z fontanną jest dziś ulubionym miejscem weekendowych spacerów mieszkańców Wrocławia. Dodatkową atrakcją jest największa w Polsce i jedna z największych w Europie fontanna multimedialna, której pokazy przyciągają osoby również spoza stolicy Dolnego Śląska. Słynną atrakcją jest również położony w pobliżu Ogród japoński. Szczególnie piękny na wiosnę, kiedy kwitną posadzone tam wiśnie, będące symbolem tego odległego kraju. Przy okazji zwiedzania Hali Stulecia można również odwiedzić pobliski ogród zoologiczny, o którego atrakcjach będzie można przeczytać już niebawem na naszej stronie.

Brak recenzji - oceń!

Ocena obiektu

Przeczytaj poprzedni wpis:
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to jeden z bardziej znanych symboli miasta. Olbrzymi obraz, liczący sobie już ponad sto lat, przyciąga każdego roku...

Zamknij